GIS (CBS, Coğrafi Bilgi Sistemleri) İçin En Kullanışlı Araçlar

GIS (CBS, Coğrafi Bilgi Sistemleri) İçin En Kullanışlı Araçlar

Merhabalar,

Bir zamanlar çok aradığım çokta işime yarayan GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) işlemlerinde vazgeçilmez araçları paylaşmak istiyorum. Çoğu open source olan bu araçlar işlerimizi çok kolaylaştırıyor.

Fazla uzatmadan konuya giriyorum.

GeoServer: Ücretsiz, açık kaynak kodlu, java tabanlı mükemmel stabil çalışan, OGC standartlarında istediğimiz şekilde haritalarımızı servis etmemizi sağlayan, yönetebilirliği ve yapılandırması çok kolay, bir çok formatı destekleyen, gelişmiş harita yayınlama uygulaması

QGis (Quantum GIS): DBF tabanlı (arcgis & arcmap) harita sistemlerinde veri birleştirmede ve veri yönetiminde çoklu dil desteği ile (türkçe de var) bir çok işimizi hızlandıran kolaylaştıran (farklı katmanları birleştirmede profesyonel), kesişen katmanları tek noktada toplayabilen mükemmel bir araçtır.

uDig: Haritalarımıza OGC standartlarında özgün stil dosyası oluşturmamızı sağlayan, GeoServer gibi yayınlama uygulamalarıyla birlikte çalışabilen ve birçok harita servisini destekleyen harika bir program.

DBF Manager: DBF uzantılı, tek tablolu veri tabanlarını rahatça yönetebildiğimiz bir araç.

DBF Viewer: DBF veritabanlarımızın içini rahatça görüntüleyebileceğimiz bir araç.

DBF to SQL Converter: DBF dosyalarımızı SQL için uygun syntax ile convert etmeyi başarabilen, yüksek verili tablolarda sorunsuz işlem gerçekleştiren güzel bir uygulama.

TextPad: Milyon satırlık text dosyalarımızı (Örn: Milyon kayıt bulunan bir DBF’i SQL için convert ettiniz ve açmanız gerekiyor) sorunsuzca görüntüleyip rahatça müdahale etmemizi sağlayan bir uygulama.

NetCAD: NetCAD Türkiye’de resmi dairelerin çoğunda kullanılan NCZ uzantılı sayısal harita üreten, aktarımlar sırasında bir çok aşama çıkartan ve genelde sorunlu convert eden, uygulaması yönetmesi zor fakat piyasası olan bir çizim programıdır. İster istemez bir çok CBS uygulamasında karşınıza çıkacağına emin olabilirsiniz.

ArcMap & ArcGIS: Basit arayüzü ve kullanışlılığı, doğrudan scriptler (makro) ile çalışan, Türkiye’de yapılan çalışmalar sonrasında bir çok devlet kurumuna giren, Shape ve DBF çıktı üretmekte hiç sorun yaşamayacağınız (bildiğim kadarıyla zaten shape uzantısı kendisine ait) ve bir çok programla (Örn: GeoServer, uDig, QGis gibi) sorunsuz çalışan, global çapta pazar payı olarak dünyada en büyük pasta dilimine sahiptir.

Yanlışım varsa, sürçü lisan eylediysem affola, iyi çalışmalar.

5,403 total views, 2 views today

No Comments

Leave a Comment

Ulaşım için: Facebook: /ganigani Twitter: @abdulgani_demir


*

%d blogcu bunu beğendi: